Logo Gmina Rachanie

O GMINIE

 

 

 

 

 

Gmina leży na Grzędzie Sokalskiej. Wyżynny krajobraz ożywiają rozległe wierzchowiny lessowe, dochodzące do 300 m. n.p.m., głębokie wąwozy oraz doliny Wożuczanki i jej dopływów, wraz ze źródliskami i stawami. Wśród kilku kompleksów leśnych należy wymienić, obfitujące w grzyby i jagody, lasy: siemierski, Sojnica, oraz werechański, którego najcenniejszy fragment tworzy rezerwat przyrodniczy "Przecinka", o pow. 32,91 ha. Chroni on piękny starodrzew bukowy z domieszką grabu i innych gatunków.

Rachanie istniały już na początku XV w. a w 1496 r. uzyskały prawa miejskie, które posiadały do 1795 r.

Wieś leży w centrum gminy, w połowie drogi pomiędzy miastami: Tomaszowem Lub. i Tyszowcami, przy trakcie do Hrubieszowa i Łucka na Ukrainie. Zachowały się tu pozostałości założeń zamkowych i pałacowych, które należały min. do: Rachańskich, Cetnerów i Bełdowskich, z murowanym dworem z XVIII w., spichlerzem przebudowanym w części z zamku, bramą główną i fragmentem parku. Ładnie prezentuje się barokowy kościół parafialny z II poł. XVIII w., otoczony murowanym ogrodzeniem i kapliczkami z początku XX w.

W Wożuczynie stoi także barokowy kościół parafialny z poł. XVIII w. z ogrodzeniem i kapliczkami z początku XX w., godny zwiedzenia. Tu również znajdują się pozostałości zespołu obronnego i rezydencjonalnego Wożuczyńskich i Mirów z XVI - XVIII w., z obeliskami bramnymi i resztką parku włoskiego. W osadzie Wożuczyn Cukrownia, założonej na początku XX w., ze względu na znakomite warunki uprawowe buraka cukrowego, znajduje się zakład przemysłowy, domy pracownicze i park osiedlowy.

W Grodysławicach można zobaczyć d. cerkiew prawosławną z 1909 r. ob. kościół parafialny, a także pozostałości zespołu dworskiego z I poł. XIX w. Lepiej zachowany zespół dworski w Pawłowie, składa się z dworu drewnianego z 1902 r., czworaka oraz parku z XIX w. Warto też zwiedzić zespół dworski w Siemnicach, w którym znajduje się: drewniany dwór z XIX w., park, murowane spichlerze oraz drewniany młyn z I poł. XX w. Zabytkową architekturę przemysłową z tego okresu spotkamy też w: Józefówce (młyn drewniany), Zawiarówku (młyn murowany), oraz Koziej Woli (zespół cegielni).

Przez najciekawsze miejsca gminy prowadzi zielony "Szlak Historyczny", wytyczony z Tomaszowa Lub. do Turkowic przez Rachanie, Kol. Wożuczyn, Wożuczyn i Siemnice.

Wójt gminy zaprasza

Roman Miedziak

Przyjęcia interesantów:

Urząd Gminy Rachanie

ul. Dolna 1
22-640 RACHANIE
tel.: 84 647-11-03, 84 647-11-04
fax: 84 647-11-03
e-mail: sekretariat@rachanie.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.